08.11.2024. Hírös.hu – Animal Assistated Education in Kecskemét has become an international rolemodel
A Kutyával Egy Mosolyért Alapítvány munkáját a Máltáról érkezett Segítőkutya Kiképző Szervezet tanulmányozta ma (pénteken). Szakmai továbbképzésük célja, hogy ők is beépítsék ezt a tanítási formát a metódusukba.
A Máltai Segítőkutya Kiképző Szervezet látogatott el ma szakmai körútja során a kecskeméti Kutyával Egy Mosolyért Alapítványhoz. A szervezet a kutyával asszisztált tanórákat tanulmányozta két iskolában is.
Dr. Juharos Ágota, a Kutyával Egy Mosolyért Alapítvány alapítványi titkára elmondta, hogy vendégeik csak vakvezető, illetve autistákat segítő, rohamjelző kutyákat képeznek ki, ezért újdonság volt számukra a kutyával asszisztált oktatás. Ma ezt mutatták be számukra.
A szakmai továbbképzés során elsőként a Petőfi Sándor általános iskolába látogattak el, ahol a matematika órát segítette Véda, a golden doodle.
– Külföldön már láttam ilyen gyakorlatot sok-sok évvel ezelőtt, ezért nagyon örültem annak, hogy Vörös Enikő kolléganőnk elkötelezett és kiváló szakértője ennek a módszernek. Ő honosította meg ezt a szemléletet iskolánkban. Védával rendszeresen több osztályban tart kutyával asszisztált foglalkozásokat
— mondta dr. Szabó Ildikó, a Petőfi Sándor Katolikus Általános Iskola igazgatója.
A kutyás órán – ahogy a gyermekek emlegetik – az élményszerű tanulás a cél, mindamellett, hogy ezek a gyermekek még a dolgozatírás közben is élvezhetik a kutyus társaságát feszültségoldásként.
A máltai csapat második állomása a Szent Imre általános iskola volt, ahol egy magyarórát tekinthettek meg Moyra, a boxerlány asszisztálásával. A szólások és közmondások is jóval alaposabban bevésődnek és élményszerűvé válnak Moyra segítségével.
– Azt vettem észre, hogy a mai rohanó világban a gyerekek egy kicsit jobban pörögnek. Egy ilyen kutyás óra viszont olyan nyugodt, meghitt légkört teremt az osztályban, hogy ezt más módszerrel nem tudom elérni árulta el Barta Tímea Regina magyar szakos pedagógus.
Kecskeméten az állat asszisztált oktatást a Kutyával Egy Mosolyért Alapítvány vezette be és dolgozta ki a pedagógusok oktatásának metódusát. Ez szeretné a máltai csapat is hazavinni magával.
– Többnyire autizmussal élő gyerekeket és cukorbetegeket segítünk kutyáinkkal, ezen kívül egyre aktívabbak vagyunk a rászorulók mobilitás-támogatásában is. Járunk iskolákba és idősotthonokba is, ezeken a helyeken főként simogató terápiát tartunk. Értékes tapasztalatokat szereztünk a gyerekekkel való kutyás munka terén. Reményeink szerint ezeket hasznosíthatjuk otthon is
— mondta Robert Spiteri, máltai kutyakiképző
A mai szakmai látogatásról további részleteket a KTV Kiemelő magazinjából tudhatnak meg.